תפריט יצירת קשר התקשר

אבחון ADHD

אבחון ADHD
אבחון ADHD מקצועי
  • אבחון מהיר
  • צוות מקצועי
  • שירות אמין
  • מחירים נוחים
התקשרו עכשיו! 077-7299940
קרא עודקרא עוד
מעוניינים לשמוע עוד פרטים?
שלחו לנו הודעה!

אבחון ADHD, או במילים אחרות 'הפרעות קשב וריכוז' הוא אבחון מעט מורכב בשל העובדה שאין בדיקה רפואית/פיזית שקובעת אם אכן קיימת הפרעת קשב או לא. האבחון מתבצע על ידי מכלול בדיקות שמורכב מאנשי מקצוע, תשאול מפורט לנבדק ולקרובים לו על התנהגותו, מבחנים קוגנטיביים, הישגים לימודיים, היסטוריית תיפקודי עבר, תיפקודי הווה ועוד. כדי לאבחן ADHD קיימים כללים ברורים אשר מופיעים בחוזר משרד הבריאות, ויש לוודא שהאבחנה מתבצעת לפי כללי יסוד אלו.

אז מי בעצם מוסמך לאבחן ADHD?

לפי חוזר משרד הבריאות, אנשי המקצוע אשר מוסמכים לאבחן ADHD, הם אנשים בעלי מקצוע רפואי עם התמחות וניסיון בטיפול בהפרעות קשב וריכוז. בין היתר נוריולוג ילדים, רופאי ילדים, מומחה פסיכאטריה, ועוד. וכל הנאמר לעיל, רק במידה ועברו הכשרה והתמחות בטיפול ב-ADHD. כמו כן, גם לפסיכולוגים, שלהם התמחות בטיפול ADHD רשאים לאבחן אבל רק אם הם מפנים את הנבדקים לאיש מקצוע מומחה מתחום הרפואה. כל נבדק בתהליך אבחון ADHD חייב לעבור בדיקת רפואית פיזית אצל מומחה.

האם קיים ראיון בתהליך האבחון?

כמובן. קיימים גם ראיונות שנועדו לבחון את אורח חייו של הנבדק. אפשר לומר שזהו החלק החשוב ביותר של ההערכה הקלינית. מטרת הראיון היא לספק היסטוריה מפורטת של הנבדק. המראיין שואל סדרת שאלות מובנית בה הוא מכסה מספר גדול של נושאים עמם מתמודדים אנשים עם הפרעות קשב וריכוז. אחד הדברים החשובים בראיון, הוא שהמראיין יוכל בסופו לקבוע, כמה מהסימפטומים של ADHD מתערבים ומפריעים לאורח החיים השוטף של הנבדק.

מה עוד צפוי בתהליך האבחון?

התהליך של אבחון הפרעות קשב וריכוז אכן מורכב וכולל מספר דברים. מעבר לראיונות ולהערכות הקליניות, צפוי שתעברו גם בדיקה רפואית כמו בדיקה נוירולוגית על מנת לשלול גורמים אחרים למצב. כמו כן, תיצטרכו לעבור מספר מבחנים ושאלונים. ישנם שאלונים ומבחנים מותאמים לילדים וכאלה המותאמים למבוגרים. במידה והרופא קובע שצריך, הוא ישלח אתכם למבחנים ממוחשבים ופסיכולוגיים.

גילו שיש לי הפרעות קשב וריכוז, מה הלאה?

כאשר קיימת אבחנה להפרעת קשב וריכוז, קיימות כמה דרכים להתמודד איתה. אפשרויות הטיפול וההתמודדות הן אינדיבדואליות מאוד ומשתנות מאדם לאדם ומתקופה לתקופה. לכן, לאחר סיום ההערכה, הרופא המומחה ל-ADHD ימליץ אם יש צורך בלקיחת תרופות, איך להתמודד עם התנהגויות שונות ולימוד אסטרטגיות למידה בהתאם למצב הנבדק.

לסיכום, אמנם אבחון ADHD נשמע מורכב, מסורבל ודורש מפגש עם מספר גורמים, אך החשיבות באבחון הזה היא גבוהה מאוד. ילד שלא מצליח להתקדם בלימודים או סטודנט שנשאר מאחור ומתקשה לסיים עבודות או מבחנים, יכולים להרגיש תחושת כישלון אם הם מנסים ומשתדלים ולא רואים תוצאות. לכן האבחון יכול לסייע להם עם הנעה ללימוד אסטרטגיות להתמודדות ולמידה עם הפרעות קשב. ובנוסף, הקלות במבחנים, כמו תוספת זמן, מבחן בעל פה ועוד.

ווצאפ