תפריט יצירת קשר התקשר

אבחון דידקטי

אבחון דידקטי
אבחון דידקטי עד הבית
  • ניסיון רב שנים
  • מקצועיות ללא דופי
  • יחס אישי וחם
  • מחירים משתלמים
התקשרו עכשיו! 077-7299940
קרא עודקרא עוד
מעוניינים לשמוע עוד פרטים?
שלחו לנו הודעה!

מה זה אבחון דידקטי?

אבחון דידקטי הוא אבחון אשר מטרתו לאתר לקויות למידה באמצעות בדיקה של היכולות הקוגניטיביות של הנבדק. יכולות כמו קריאה, כתיבה, חשיבה, הבנת הנקרא וזיכרון נבדקות באבחון זה. אבחון דידקטי מבוצע על ידי מאבחן מוסמך שינסה להבין מהם הקשיים של הנבדק וממה הם נובעים. 

למה צריך אבחון דידקטי?

האבחון הדידקטי הפך לחשוב מאוד עם השנים. בעבר היה נהוג לחשוב שילדים רבים מצליחים פחות בלימודים בגלל אי רצון ללמוד או בגלל יכולת שכלית הנמוכה שלהם, אך המודעות לנושא עלתה מאוד בעשור האחרון וכיום יודעים שיש גם גורמים אחרים שמקשים על התלמיד להביע את יכולותיו במלואם. 

במקרים רבים כיום, ניתן לראות פער בין היכולת השכלית של הנבדק ובין התפקוד שלו בפועל בכיתה בעוד שהתלמיד מנסה ללמוד אך נתקל בקשיים לא מוסברים שלא יודעים מה הסיבה להם. כתוצאה מקשיים אלו ובאי ההצלחה של אותו תלמיד, הוא עלול לצבור תסכול רב שעלולים להוביל אותו לביטחון עצמי נמוך או אפילו כעס כלפי הסביבה. התנהגויות כאלו יכולות להימנע באמצעות אבחון דידקטי שיבוצע בזמן ויתן לתלמיד את ההסברים לקשייו ואת הכלים וההבנה כיצד להתגבר עליהם.

ילדים ומבוגרים אשר אובחנו באמצעות אבחון דידקטי והתגלו אצלם לקויות למידה, יהיו זכאים להקלות והתאמות במבחני הבגרות או במבחנים באוניברסיטה, בהתאם לצורך שלהם. הקלות כמו הארכת זמן, הקראת שאלות כו' הן דוגמא לכך. במקרים מסוימים יינתנו המלצות לתרופות אשר יעזרו להפחית את התסמינים השונים של לקויות למידה כגון הפרעת קשב וריכוז.

מה בודקים באבחון דידקטי?

באבחון דידקטי בודקים בעיקר

  • יכולות הקריאה של הנבדק - כולל בתוכו מגוון היבטים כגון שטף קריאה, הבנה מתוך קריאה, דיוק במילים ועוד...
  • יכולות הכתיבה של הנדק - קצב כתיבה, נראות כתב היד, שגיאות כתיב ויכולות הבעה.
  • חשיבה מתמטית - יכולות חישוב, הבנה מתמטית וגאומטרית.
  • תפקודים מוטוריים - תפקודים ויזו-מוטוריים וגרפו-מוטוריים. 
  • תפקידי זיכרון - טווח ארוך, טווח קצר, זיכרון מיידי.
  • תפקודי שפה - אוצר מילים, ניסוח, תחביר...

ישנם אבחונים נוספים מותאמים לפי הצורך, וישנם גם אבחונים מקיפים יותר כדוגמת האבחון הפסיכודידקטי.

מהו תהליך האבחון?

השלב הראשון באבחון הוא הגעה לפגישה עם מאבחנת או מאבחן מוסמכים. האבחון יכול להתבצע בסניף של מכון האבחון או בבית הלקוח. בפגישה הראשונה ישוחחו המאבחן או המאבחנת עם הנבדק ויקבל ממנו מידע, ואם מדובר בילד אז גם עם הוריו, ויאספו חומרים מהצוות החינוכי במוסד בו הילד לומד.

לאחר מכן יבוצע האבחון שיותאם לנבדק מבחינת גילו ומבחינת הנתונים שהתקבלו במהלך הראיון, למשל אם מאובחן טוען שהוא מתקשה בשיעורי אנגלית בצורה חריגה משאר השיעורים, האבחון ייתן דגש על פרט זה. את האבחון ניתן לערוך בפגישה אחת בלבד או יותר, בהתאם ליכולת של הנדבק לעבור את האבחון לאורך זמן. 

לאחר שהסתיים האבחון יהיה צורך בתקופת המתנה עד שיתקבלו התוצאות. המאבחן יגיע למסקנותיו ויפרוס אותן במפני הנבדק (והוריו) ויסביר להם אותם במדויק. בנוסף, הוא יכווין את הצוות החינוכי במוסד החינוכי בו הוא לומד בנוגע להקלות והתאמות להם הוא זכאי.

האבחון הדידקטי תקף למשך 5 שנים בלבד למרות שלקויות הלמידה לא חולפות עם הזמן. במקרים רבים הכלים והמידע שמוענקים למאובחן מספיקים לו להתמודדות עם חיי היום יום, אך במידה והמאובחן זקוק להתאמות לאחר 5 שנים הוא מחוייב לבצע את האבחון כדי להיות זכאי להם שנית.

מעוניינים באבחון דידקטי? צרו איתנו קשר וניצור איתכם קשר בהקדם! 

ווצאפ